Ani Elektrik Kesintisinden Sonra Buzdolabının Çalışmaması

Yaşam alanlarında yer alan en önemli ve en yoğun kullanıma sahip olan beyaz eşya ürünlerinin başında buzdolapları gelir. Besinlerin daha uzun süreler sağlıklı ve taze şekilde saklanabilmesine yardımcı olan buzdolapları, diğer beyaz eşya ürünlerinden farklı şekilde sürekli olarak elektrik bağlantısı bulunacak biçimde çalışma gerçekleştirir. Bu durumda her ne kadar üretim ve geliştirme fonksiyonları kapsamında bu tip çalışmalara uygun olan bir yapıya sahip olsa da buzdolaplarında özellikle normal dışı etkenlerden kaynaklı olarak arızalanmalar meydana gelebiliyor. Göztepe Arçelik Servisi merkezlerinde buzdolaplarına ilişkin olarak özellikle ani elektrik kesintilerinin ardından normal çalışan buzdolabının çalışmaması sorunu görülüyor. Bu problem özellikle de elektrik kesintilerinin sık yaşandığı bölgelerde çok yoğun olarak görülebiliyor.

 

Buzdolabının çalışması sırasında meydana gelen ani elektrik kesintileri, buzdolabındaki işlem fonksiyonun tamamlanamamasına ve bu olağan dışı durum dolayısı ile arızalanmalar yaşamasına neden olabiliyor. Buzdolabının ani elektrik kesintileri sonrasında çalışmamasına neden olabilecek birden fazla arıza bulunmaktadır. Ancak ani elektrik kesintilerinde ya da ‘göz kırpması’ şeklinde tabir edilen anlık elektrik kesintileri/voltaj düşüklüğü buzdolabının çalışmamasına yol açar. Çünkü standart buzdolabı teknolojisi çerçevesinde bu tip durumlara karşı önlem hedefli olarak kilitleme özelliği bulunuyor. Bu yüzden de buzdolabının elektriğin normal duruma gelmesinden hemen sonra devreye giremiyor. Bu anda da buzdolabının hava sirkülasyonu borularının içerisinde yer alan soğuk havanın kompresöre erişim gerçekleştirmemesinden dolayı olduğu noktada donma işlevini gerçekleştiriyor ve hava sirkülasyonu borularında tıkanmaya neden olabiliyor. Sancaktepe Arçelik Servisi uzmanları, bu tip buzdolabı arızasının kolaylıkla çözülebileceği noktasında tüketicileri uyarıyor.

 

Özellikle de buzdolabının söz konusu borular içerisinde meydana gelen tıkanıklık dolayısı ile kompresörün 5 ila 15 dakika aralığında bir zaman dilimi içerisinde devreye girmesi mümkün oluyor ve bunun sonucunda da yeterli hava sirkülasyonu söz konusu olamadığından ideal soğutma seviyesine ulaşılamıyor. Bu noktada çözüm olarak buzdolabının 24 saatlik bir zaman diliminde borularında donan havanın erimesi sağlanmalıdır. Bu şekilde buzdolabının yeniden normal bir çalışma gerçekleştirmesi sağlanabilir ancak bu söz konusu olan elektrikteki ani veya anlık olağan dışı hallerden dolayı buzdolabının hiç çalışmaması gibi bir problem söz konusu ise mutlaka Kozyatağı Arçelik Servisi merkezimizin 7 gün 24 saat hizmet veren çağrı merkezine buzdolabı arızası ile ilgili olarak profesyonel destek için başvuru gerçekleştirmeyi tercih etmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.