Bulaşık Makinesinin Pervaneleri Neden Dönmez ve Nasıl Çözülür?

Bulaşıkları pratik ve süratli bir şekilde yıkamaya yardımcı olan bulaşık makineleri, yaygın biçimde kullanılan beyaz eşya teknolojilerinden birisi haline dönüşmüştür. Bulaşık makineleri yüksek tazyikte ve yüksek su sıcaklıklarda bulaşıkların diğer yıkama yöntemlerine nazaran çok daha hijyenik ve çok daha sağlıklı ve kolay biçimde yıkanabilmesine yardımcı olur. Bulaşık makineleri suyu almasının ardından programa göre otomatik biçimde içerisindeki pervaneleri vasıtası ile suyu bulaşıkların üzerine püskürtür. Bu şekilde ilk yıkama sürecine başlamaktadır. Ancak bulaşık makinesinin pervanelerinin dönmemesi durumunda bulaşık makinesinin temel çalışma prensibini yerine getirememesine neden olur ve çalışmaz durumda kalır. Böyle bir durumda pervanelerin dönmemesinin çözümü kullanıcı tarafından sağlanabileceği gibi bazı ciddi arıza kaynaklarında ise Küçükyalı Arçelik Servisi hizmetlerinden destek almanız gerekir.

Bulaşık Makinesi Pervanelerinin Dönmeme Nedenleri

Bulaşık makinesinin yıkanma programının ana olgularından birisi de hem altta hem de üstte bulunan pervanelerinin dönerek, su püskürtmesidir. Dolayısıyla makinenin bu işlevini yerine getirememesi, yıkama programının devamlılığını sürdürememesine neden olur. Bulaşık makinesinde pervanenin dönüşüne engel olabilecek şekilde bulaşık yerleşimi, bulaşık makinesi periyodik temizliği sonrasında pervanenin yerine tam oturtulmaması pratik çözümü bulunan olasılıklar dışında teknik arıza ihtimalleri de bulunur. Göztepe Arçelik Servisi merkezimizde bulaşık makinesi pervanelerinin dönmemesinde etkili olan ağırlıklı nedenler devir daim pompası arızası, pervanenin yerinden çıkması ve pervanenin kırılması gibi olasılıklar öne çıkmaktadır. Bu tip arıza olasılıklarında profesyonel müdahale gerekliliği bulunmaktadır.

Bulaşık Makinesi Pervane Dönmemesi Arızası Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesinin pervanesinin yerinden çıkmış olması durumunda kolayca yerine oturtularak, sorunsuz şekilde dönmesi ve su püskürtmesi sağlanabilir. Ayrıca hatalı bulaşık yerleşiminden dolayı dönüşü engellenmekte ise pratik şekilde doğru bulaşık yerleşimiyle çözüm sağlanabilir. Ancak bunların dışındaki arızaların çözümü için mutlaka profesyonel Arçelik Servisi merkezi uzman teknikerlerince müdahalede bulunulmalıdır. Eğer devir daim pompasında arıza söz konusu ise yerinden sökülmesi ve yenisinin takılması gerekir. Böyle bir işlem için hem teknik bilgi ve teknik ekipman altyapısına sahip olunması gerekir. Bulaşık makinesi pervanelerinin kırılmış olması da aynı işlemin uygulanmasını gerektirir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.