Klima Neden Soğuk Üflemiyor?

Yaz aylarının en vazgeçilemez teknolojilerinin başında gelen klimalar, sıcak yaz aylarında bunaltıcı sıcaklardan kaçış noktası oluşturuyor. Kullanıldıkları mekanda ortam sıcaklığını ideal seviyeye düşürerek, açık alanlardaki aşırı sıcak atmosferlerin yaratmış olduğu bunaltıcı etkiden kurtulabilme şansı veriyor. Bu yüzden özellikle havaların çok yüksek sıcaklık değerlerine sahip olduğu yılın yaz aylarında klimalar oldukça yoğun şekilde kullanılıyor. Bu çerçevede de kış aylarında ısınmak amacı ile kullanılan klimaların çok sıcak havalarda serinlemek amacı ile de kullanılmaya başlanması yıl boyunca yoğun kullanıma neden olduğu gibi ilave olan çevresel faktörler ve kullanım hataları Arçelik klima arızası yaşanmasına neden olabiliyor. Göztepe Arçelik Klima Servisi merkezinde özellikle yaz aylarında klima soğuk üflemiyor sorunu en sık görülen arızalanmaların başında gelmektedir.

 

Bu noktada alanlarında uzman ve deneyim sahibi olan teknik ekipler tarafından Arçelik markalı klimanın neden soğuk hava üflemediği konusunda gerekli olan test ve analizleri yerinde gerçekleştirmektedir. Öncelikli olarak Caddebostan Arçelik Klima Servisi teknik uzmanları tarafından klimanın uzaktan kumandası aracılığı ile kullanım ayarını yaz modu şeklinde düzenlemektedir. Daha sonra klimanın soğuk modu çerçevesinde çalışması durumunda iç ünite sistemi tarafından ilk hava üflemesi bulunduğu mekan içerisindeki sıcaklık değerlerinde olacaktır. Bu tarz bir durum 5 dakika kadar devam edebilir ancak bu sürenin aşılması durumunda klimada olağandışı bir durum olduğu belirlenmekte ve bu yüzden soğuk üflememe sorununa yol açan arızanın tespiti için gerekli müdahaleler uzman ekipler tarafından yerinde gerçekleştirilir.

 

Bu tip bir klima üfleme sorununda Erenköy Arçelik Klima Servisi deneyimli ekipleri tarafından klimanın 2.parçası olan dış ünitenin soğuk moda çalışma esnasında devreye girip, girmediğini kontrol eder. Eğer dış ünite standart şekilde devreye giriyor ve fan dönüyor ve kompresör çalışmaktaysa klimanın gazının bittiği belirlenmektedir. Klimanın gazı bittiyse, ideal seviyede dolumu yerinde yapılarak, sorun çözüme kolaylıkla kavuşturulur. Ancak dış ünitede herhangi bir tepki alınamıyor ise kompresör, fan kondansatörü, iç ünite ara kablosu ya da elektronik kart arızası mevcuttur. Bu parçalardaki arızalanmalarda parça değişimi gerekli olduğundan deneyimli ekipler tarafından tüm parça değişimleri orijinal Arçelik yedek parça ürünleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.